Yükselen Trend Papyon

Son yıllarda erkek modasının yükselen trendi olan papyonlar çengel veya lastik ile yakaya bağlanan ve yakada kelebek şeklini alması sağlanan erkek aksesuarına denilmektedir.

Papyonların Tarihçesi
Erkek modasında ilk olarak 19. yüzyılda kullanılmaya başlanmıştır. Aslında papyonların ilk çıkış noktası 17.yüzyılda otuz yıl savaşları olarak anılan savaşlar sırasında Hırvat askerlerinin üniformalarının yakalarını bir arada tutabilmek amacıyla kullandıkları basit bir boyun bağı olarak bilinmektedir.

Hatta bazı dönemlerde papyonların kullanımı yalnızca entelektüel ve burjuvaların hakimiyetinde olup halka yayılması bu nedenle zaman almış bulunmaktadır.

Son Yıllarda Papyon Kullanımı

Erkek modasında aksesuar azlığından dolayı papyon kullanımı yaygınlaşmış bulunmaktadır. Papyonlara rağbet giderek artmakta ve erkeklerden yoğun bir şekilde talep görmektedir.

Genellikle özel bir takım gün ve gecelerin aksesuarı olarak bilinen papyon son yıllarda düğün, davet, kokteyl, balo gibi gecelerde erkekler tarafından sıklıkla kullanılır hale gelmiş bulunmaktadır.

Düzenlenen etkinliklerde katılımcılara ciddiyet kazandırması ve yüksek değerleri temsil etmesi nedeniyle özel gün ve gecelerin vazgeçilmez aksesuarı olarak öne çıkmaktadır. Hatta bazı özel gün ve gecelerde erkeklerin papyonlu şekilde davete katılması zorunlu hale getirilmektedir.

Erkek modasında aksesuar kısıtlılığından dolayı papyon modellerinde bol çeşitlilik ve renklilik bulunmaktadır.

Nasıl Bağlanmalıdır?

Papyon bağlama şekillerine verilen bir takım isimler bulunmaktadır. Bunlar elmas, ince kanat, büyük kelebek ve kelebek isimleridir.

Papyonların bağlama şekilleri birlikte kullanılacakları kıyafetlerin yapısına, gömleğin yaka kısmının kesimine, kumaşına ve katılım sağlanacak organizasyonun yapısına göre değişmektedir.

En genel şekli ile kullanılan papyonlar tek renk ve kelebek modeli uygulanarak takılırlar. Ancak kişiliklerini öne çıkarmak isteyenler, farklılık ortaya koymak isteyenler ince kanat ya da elmas bağlama yöntemlerini kullanırlar.

Papyon Kumaş ve Desenleri

Papyonlar genellikle ipek ve saten kumaşlardan dikilirler. Ancak değişikliklerden hoşlanan erkekler için kot, yün, tüvit, pazen gibi kumaşlardan da tercih edildikleri görülmektedir.

Son yıllarda değişen moda anlayışı ile papyonların kullanıldıkları materyallerde değişime uğramış bulunmaktadır. Ahşap ve pileksiden üretilmiş papyonların olduğu da görülmektedir.

Papyonların desenleri de; şal desenli, geometrik desenli, motif desenli, çizgili, ince puantiyeli, büyük puantiyeli şeklinde bulunmaktadır.

Erkek aksesuarına yeniden hareketlilik katan papyonlar son yıllar içerisinde erkekler tarafından oldukça benimsenmiş bulunmaktadır.