Papyonların Popüleritesi

Bir lastik ya da çengelle ile yakaya bağlanan ve kelebek şeklini alan erkek aksesuarına verilen isimdir.

Papyonların İlk Ortaya Çıkış Şekli

Erkek modasında ilk olarak yer alması 19. Yüzyılda gerçekleşmiştir. 1880 yıllarının başlangıcında erkeklerin gardırobu da kendisine yer bulma başlayan papyonlar kullanımı giderek yaygınlaşarak bugünlere kadar ulaşmayı başarmış ve erkekler için önemli aksesuarlar arasında yer bulmuştur.

Oysaki ilk çıkış noktası 17.yüzyılda gerçekleştirilen otuz yıl savaşları sırasında Hırvat askerlerinin savaş üniformalarının yakalarını tutturmak amacı ile kullandıkları çok daha basit bir boyun bağı olduğu bilinmektedir.

Günümüzde Papyonların Kullanım Alanları

Düğün, kokteyl, davet, balo, ödül törenleri gibi çok özel günlerde kravat yerine papyon kullanıldığı görülmektedir. Hatta bazı organizasyonlarda zorunlu tutulduğuna da rastlanılmaktadır. Düzenlenen organizasyonlara ve katılımcılara ciddiyet kazandırması gerçekleştirilen bu özel toplantıların ağırlığının olduğunun hissettirilmesi yönünden de önemli bir aksesuar olarak kullanılmaktadır.

Papyon kullanımı üzerine entelektüel aksesuarı, burjuvazi sembolü gibi bir takım anlamlar yüklenilmesi nedeniyle bir dönem kullanım alanı oldukça kısıtlanmış olmasına rağmen son yıllarda tekrar eski popülerliğini yakalamış bulunmaktadır.

Nasıl Bağlanır? En Şık Duruşu Nasıl Elde Eder?

İnce kanat, elmas, büyük kelebek adı verilen modellerde bağlanmaktadır. Papyon bağlama şekli kıyafetin yapısına, katılım sağlanacak davete ve kumaşına bağlı olarak değişmektedir.
Genellikle klasik bir davete katılım sağlandığında takılacak ise tek renk ve kelebek modeli bağlama uygun olmaktadır.
Davetlerde farklılık yaratmak isteyenler ise ince kanat, elmas Çok özel davetler için elmas modeli ya da ince kanat modelini uygulamaktadırlar.

Papyonların kumaşları genellikle ipek ya da saten olmasına rağmen farklılıklardan hoşlanan kişiler tarafından kot, yün, pazen ve tüvit kumaşlarda tercih edilmektedir. Aynı zamanda papyonların kumaşlarının üzerinde desenleri de tercih edenler bulunmaktadır. Örneğin; puantiyeli, örgülü, çift desenli olması gibi çeşitliliklere de kullanımda rastlanılmaktadır.

Genel olarak saten kumaş ve kelebek bağlama yöntemi en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. Klasik davetlerde renk olarak ise yoğunluklu olarak siyah rengin tercih edildiği görülmektedir.

Aynı zamanda erkek çocuklarında da son yıllar içerisinde kullanımının arttığı görülmektedir. Çocukların özel günlerinde daha renkli ve göz alıcı papyonlar kullandıklarına rastlanılmaktadır.