Papyon Nedir Nerede Nasıl Kullanılır?

Papyon gece davet ve toplantılarında smokin veya takım kıyafetle takılan bir tür boyun bağıdır. 18. yüzyılın sonlarına doğru Avrupa’da kullanılmaya başlanmış 20. yüz yılda ise tam anlamıyla moda olmuştur. Bazı erkeklerin ise günlük aksesuarları arasındadır.

Papyon genelde hazır alınan bir tür kravattır. İki yanında yuvarlakları olan bir tür şerittir. Özel bir bağlama şekliyle papyon haline getirilir. Papyon bağlamanın en kolay yolu ayna karşısına geçmekle başlar. Gömlek yakası iliklenir ve biraz yukarı doğru kaldırılır. Papyonun arkasında ayarlamak için aparat vardır.

Bağlamadan sonra geniş olduysa arkadan daraltılabilir. Doğru ölçüye getirildikten sonra aynada iki yakadan eşit sarkacak şekilde papyon yaka bölgesine yerleştirilir. Boyun altından çaprazlanır. Üstte duran parça boyun bölgesinde oluşan dairenin altından geçirilerek ve sıkılarak omuza doğru atılır.

Diğer parçanın fiyonk bölümü oluşan düğüme ortalanır. Omuza atılan parça fiyongu diklemesine sabitleyecek şekilde dik açıyla önce aşağı doğru sonra da düğümün ortasında ki delikten geçirmek için arka içe doğru götürülür ve düğüm sabitlenir. Biraz daha düzenleme ile papyon son şeklini alır. Bir kaç denemeden sonra hızlı yapılabilinen bir iştir.

Papyon Hollywood yıldızlarının vazgeçemedikleri bir aksesuardır. Ülkemizde resmi davetlerde daha çok kullanılır. Genellikle siyah renk tercih edilse de bir çok rengi ve desenli modelleri bulunur. Ekose türler genellikle gündüz kullanım içindir. Papyon hazır bağlanmış olarak da kullanılabilir. Bunun için klipsi modeller vardır. Bu tür papyonlar bağlamaya gerek bırakmaz arkadan klipslenir ve aynı şekilde çıkarılır.

Papyonlar her tür kumaştan üretilir. Gece modellerinde daha çok saten ve kadife kumaşlar gündüz için triko ve kot tercih edilmektedir. Son moda ise ahşap papyonlardır. Ahşap papyonlar bir tür lastikli düzenekle boyna takılabilinmektedir. Çok çeşitli desen ve ahşap işçililiği ile süslenmiş papyonlar gençler arasında hızla yaygınlaşmaktadır.

Papyon ülkemizde Atatürk’ün smokinle kullanmasıyla göze çarpar. Ondan sonra üst düzey yönetim ve iş adamlarında yaygınlaştığı görülür. Frank Sinatra, George Kuluni, Leonardo DiCaprio ve Robert De Niro papyon takmayı seven ve kendine yakıştıran ünlü isimler arasındadır.

Bir önceki makalemiz ‘Memurlar için en güzel kravat modelleri‘ yazımızı buradan okuyabilirsiniz.