Modada Şık Aksesuar Papyon

 

Papyon Fransızcadan dilimize aktarılan bir kelimedir. Kelebek şeklinde lastikle veya çengelle tutturulmuş bir aksesuar olarak kullanılmaktadır. 19 yy. başlarında ve moda rüzgârının kendine farklı yollar aramasıyla beraberinde kravata alternatif olmuştur. 1800’lü yılların sonlarına doğru Amerika da kurulmuş bir kulüpte hayatımıza girmiştir. New York Smokin kulübü diye adlandırılmış dernekte smokin tarzı elbiselerin yanında aksesuar olarak konuya görsellik getirmiştir.

Modacıların çok büyük ilgisini toplayan ve daha sonraları birçok derneklerde, kulüplerde, organizasyonlarda, davetlerde yaygınlaştırılmaya çalışılmıştır. Genellikle ekonomik durumu üst düzey insanların giyinmesi ile başlayan bu aksesuar; daha sonraları halkın içine karışmaya başlamıştır. Papyon kullanımını eski tarz filmlerde çok konu olmuştur. Genel anlamda mafya babalarında veya büyük yalı, saray, malikâne tarzı yapılarda uşaklar tarafından kullanıldığı gözlemlenmiştir. Günümüzde papyon modası halen en büyük hızla devam etmektedir.

Birçok büyük organizasyonlarda sıkça gördüğümüz papyon aksesuarları son zamanlarda düğünlerde damatların aksesuarları arasına da girmeyi başardı. İş dünyasın da papyon özel davetlerin dışında, şirket içlerinde kullanılmamaktadır. İş yemeklerinde, uluslararası toplantılarda saygınlık ve resmiyet katmak için takıldığı gözlemlenmiştir. Papyonun kısa olarak tarihçesine devam ettiğimizde 1920li yıllarda erkek aksesuarı olmaktan çıkmaya başlamış kadınlarda da takıldığını görsel araçlardan gözlemlemekteyiz.

Günümüzde bazı moda blokları papyonun değerini kaybetmemesi için çok büyük çalışmalar yapmıştır. Avrupa ve Amerika ülkelerinde de papyonun günlük hayatta takılması yaygınlaştırılmaya başlanmış ve bunda büyük ölçüde başarı sağlanmıştır. İnternet üzerinden kurulan moda bloklarında yapılan kampanyalarla ünlülerin ve liderlerin papyon kullanımını arttırmasının gözlemlendiği dikkat çekilmiştir.

Papyonla ilgili bu bloklar günlük kıyafetlerde nasıl kullanabileceğimize dair ilginç fikirlerle karşımıza çıkmıştır. Papyonunda birçok farklı çeşitleri mevcuttur. Bağlamalı, hazır bağlanmış ve klipsli modellerinle modayı takip eden ve papyon sevenlere farklılıklar sağlamaktadır. Papyon kullanımında özen gösterilmesi gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Papyonlar spor ve klasik tarzlarda beğenilere sunulabilir. Smokin kumaşında kullanabileceğiniz papyonlar spor tarzlarda elbiselere kullanabileceğiniz papyonlar ile daima farklılık göstermektedir.

Kullanılan kumaş çeşidi ve yapısı papyona göre değişiklik sunmaktadır. Her tarzda uygun şık ve görsel bakımdan göz kamaştıran kumaşlar her türlü elbisede uyum sağlamakta zorlanmadan giyilemez. Papyon kullanımına bulunduğunuz ortama ve mekâna göre çeşitlilik sağlamak zorundasınızdır. Papyonlar klasik ve örme türde iki farklı türde elbiselerimize aksesuar olarak yansımaktadır. Örme papyonlar günlük kıyafetlerimize renk uyumları dâhilinde çok farklı çeşitlilikleriyle beraber farklılıklar sağlamaktadır. Klasik papyonda onlarda örme stilinde papyon şekilleri farklı desenlerde ve renklerde kullanacağınız elbise rengine uyum sağlayacak şekilde bulunmalıdır. Klasik papyonların yeri diğerlerinden farklıdır. O türdekiler de desensiz ve tek renk olarak sunulmaktadır.