Kravat Tarihi Ve 2016 Yılı Modelleri

Kravat ile ilgili bilgileri sizlere aktarırken kravat tarihi ile başlamak isterim. Bir boyun bağı olarak kullanılan ve dünyada ilk kez Hırvatlar tarafından boyuna asılan uzun bez kurdeleler Hırvatlar anlamında kullanılan croates olarak adlandırılmıştır. Osmanlı imparatorluğunda sultan Abdülmecit tarafından ilk kez takılmış olup zamanla aydınlar arasında da kendine yer bulmuştur. Türkiye’de Tanzimat’tan sonra görülmüştür.

Yılın modasına uygun olarak zamanla değişik renk ve çeşitlerde, farklı dokularda, kumaşlarda imal edilerek kullanıma sunulur. Tüm dünyada kravatı kullanan insan sayısı yaklaşık 650 milyon civarında olup her yıl kullanım miktarının yılın modası ile alakalı olarak değişiklik gösterse de tahmini 800 milyon adet olduğu söylenmektedir.

Yüzden fazla farklı bağlama çeşidi geliştirildi. Başlangıçta tarih içerisinde işçiler ve çiftçilerin sembolü olduğu söylense de, günümüzde kendini farklı ve özel görenler boyunlarına takmaktadırlar. Avrupa’da ilk kullanımı 17 yüzyıl civarlarında olmuştur. Günümüzün modern kravatları ise 19 yy ilk kez kullanılmaya başlanmıştır.

İş hayatının en önemli aksesuarı olarak görebiliriz.1960 yıllarında düzene başkaldıran gençliğin gözünden düşmüş olsa da 70’li yıllardan itibaren popülaritesi artarak devam etmektedir.

Günümüzde yün, saten, ipek veya benzeri kumaşlardan üretilen kravatlar farklı renk ve desenlerde olabilmektedir. Farklı bağlama şekilleri vardır. Tek tur bağlama tipi önerilen bir bağlama şeklidir. Yün kravatların seçiminde renk ve desenden daha çok dikkat etmemiz gereken detay alt kumaşının ince dokulu olarak imal edilmiş olmasıdır.

Bağlama açısından zor olsa da dokuma kravatlar kalitenin göstergesidir. Kaliteli bir kravatta dikkat edilmesi gerekenler kumaşının astar ve telasının özenle seçilmiş olması ile dikişlerinin düzgün olmasıdır. Kravat kullanırken dikkat etmemiz gereken detaylara bakarsak, kravatlar asla ütülenmemelidir, kuru temizleme yapılıp preslenerek düzgün hale getirilmelidir. Katlanıp kaldırılırken rulo şeklinde sarılması boyunun uygunsuz uzamasını engelleyecektir.

Kravatları bağlarken alt astarlarının gözükmemesine dikkat etmeliyiz, aksi takdirde kötü bir görüntü sergileyecektir. Modanın vazgeçilmez unsurlarından olan kravatlar takım elbiseler ile kullanıldığından sonbaharın gelmesiyle klasik giyinenlerin en önemli aksesuarıdır.2016 yılında düz siyah kravatlar ince sitili ile kullanılmakta olup zıt renkler ile kullanılması uygun olacaktır.

Kravatlar kaliteli ve parlak kumaşlardan oluşmaktadır. Bu yıl spor kravat modelleri de her zaman olduğu gibi ince modellerden oluşmaktadır. İnce kravatların genişlikleri 6,5 cm’dir. İnce kravatlar slim fit giyim tarzı ile beraber kullanılmaktadır.