Kravat Çizgisi

Erkeklerin en önemli aksesuarı olan kravatlar; özellikle gömlek yakalarının vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Çeşitli kumaş, renk ve desenlerde bulunan kravatlar; erkeklerin en çok tercih ettiği giyim tamamlayıcı bir üründür. Çizgili kravat en kolay kombin edilen ve tercih edilen desendir.

 

Bayanların da erkeklere hediye alırken hiç düşünmeden satın aldıkları hediyelik olan kravatlar; erkeklerde asilliğin göstergesi olmuştur. Çizgili kravatlar haliyle en çok tercih edilen kravatlardır, beyaz gömlek veya çizgili gömlekle birlikte bile kombin edilebilirler. En çok zorluk yaşanılan konu kravatların bağlama şekilleriyle ilgilidir, tek bir bağlama şekli bilinse de birçok bağlama şekilleri vardır. Bunlara örnek vermek gerekirse; geniş, dar, klasik, şık ve ince spor kravat bağlama şekilleri vardır.

 

Erkek ve bayanların ise zorluk çektikleri, bu konu da biraz yardımcı olalım, kravatı elinize alıp, dar olan ucun üstüne geniş olan ucu, çapraz bir şekilde koymalısınız, daha sonra geniş ucu dar olan ucun etrafında bir tur döndürmelisiniz. Geniş ucu dar olan ucun alt kısmından geçirerek, geniş olan ucun yukarı kısımda kalmasını sağlamalısınız, yukarıda tuttuğumuz geniş uç, gevşek düğümün içerisinden geçirilerek iyice sıkıp sabitlemelisiniz. Takmaya hazır olan çizgili kravat çok şık bir görünümüne kavuşmanızı sağlamaktadır.

 

Takım elbiselerin içine en çok yakışan kravatlar, yeni yıla girerken hediye seçeneklerinizin arasında olmalıdır. Boyuna geniş çizgili, çapraz çizgili ve ince çizgili olan kravatlar oldukça seçilen modellerdir. Klasik çizgisini bozmak istemeyen erkekler sık bir şekilde bu modelleri tercih etmekle beraber çeşitli renkleri ile de satın alarak dolaplarını zenginleştirmektedirler. Dokuma kumaşın ağırlıklı olarak kullanıldığı çizgili kravatlar mutlaka her erkeğin dolabında bulunması gereken giyim aksesuarlarıdır.

 

Çalışan erkeklerin üniforması olan kravatlar günümüzde bayanlar tarafından da sık olmasa da kullanılmaktadır. Maskülen tarzla ortaya çıkan bayanların kravat takması, erkeklerin dolaplarına göz atmamızı daha çok olağan kılmıştır. Eski yıllar da takım elbise giymek asil olunduğu anlamını taşımaktaydı, kravatlar ise de bu asilliğin en büyük parçasıydı, günümüzde ise kot pantolonların üstüne bile kravat tercih edilmektedir.