Kravat çeşitleri

Her erkek bir nedenden dolayı hayatında mutlaka takım elbise giyer. Özellikle büyük şirketlerde çalışan yöneticiler için takım elbise vazgeçilmezdir. Kravatlar ise takım elbiseleri ve erkeklerin şıklığını tamamlayan aksesuarlardır.

 

Kravat alırken rengine, modeline, giyilecek gömlek ve takım elbiseye uyumuna dikkat edilmelidir. Piyasada kravat çeşitleri bolca mevcuttur. İpek, saten, kumaş, ekose, sade, klipsli birçok kravat modeli erkeklerin beğenisine sunulmuştur. Kullanacağınız yere uygun olarak kravatınızı seçebilirsiniz. Sözgelimi milli bayramlarda bir törene katılacaksanız özel olarak tasarlanmış türk bayrağı desenli kravatlar, kırmızı beyaz kravatlar kullanabilirsiniz.

 

Kravat seçerken bazı şeylere dikkat edilmesi yararlı olacaktır. Örneğin, çizgili bir takım elbise giymişseniz, içine mutlaka sade bir gömlek giymelisiniz. Takım elbiseniz ve gömleğinizin ikisinin de çizgili olması şık olmayacaktır. Kravat olarak da tek renk sade ve uzun bir kravat seçmelisiniz. Tam tersi durumda eğer tek renk bir takım giymişseniz, kravatınızı takım elbisenizin de rengini içeren çizgili kravatlardan seçmeniz uygun olacaktır. Kravatınız mutlaka takım elbiseniz ve gömleğinizin renklerini taşımalıdır. Mesela mavi bir takım elbise aldınız, içine beyaz gömlek giydiniz. Kravatınız mutlaka mavi ve beyaz renklerden oluşmalı, çapraz, düz, kalın veya ince çizgilerden oluşmalıdır. Takım elbisenizin içine çizgili gömlek giyecekseniz kesinlikle kravat takmayınız.

 

Kravat çeşitleri arasından takım elbisenize ve gömleğinize uygun bir kravat beğendiniz ve aldınız. Bu yeterli olmayacaktır. Kravatınızı bağlarken mutlaka uzun olarak bağlayınız. Ayrıca kravatınızı boynunuza kadar çekiniz. Eğer kravat taktıysanız ayakkabı olarak da bağcıklı sade modelleri tercih etmelisiniz. Aynı zamanda takımınızla aynı renk olmalı. Spor ceketlerin içine gömlek giyecek ve kravat takacaksanız kravatınızın da spor model olmasına özen göstermeniz gerekir.

 

Birkaç giyim önerisinde de bulunacak olursak, siyah takım elbiselerinizin içine beyaz ya da lila bir gömlek giyebilirsiniz. Beyaz gömlek giydiyseniz siyah sade bir kravat sizi çok gösterecektir. Lila gömlek giydiyseniz kravatınızın siyah ve lila içeren bir kravat olmasına özen gösterebilirsiniz. Unutmayın, tarzınızı siz belirlersiniz, başkaları karar verir.