Erkeklerde Fular Kullanımı Ve Yarattığı Etki

Erkeklerin boyunlarını süsleyen önemli bir materyal olan fuların moda tarihindeki geçmişi yaklaşık olarak iki bin yıl öncesine dayanmaktadır.

Erkeklerde Fular Kullanımı

Erkekler açısından fuların çok çeşitli kullanım amacı bulunmaktadır. Kıyafetlere yakışması, kullanan kişiye sağladığı enerjik duruş, soğuk havalarda kullanıldığında yarattığı sıcaklık ya da sıcak havalarda kişinin güneşten korunmasını engellemesidir.

Erkeklerde fular kullanımının tarihçesi incelendiğinde dini bir takım öğelerin sonucu kullanılmaya başlandığı göze çarpmaktadır. Ardından Roma ordusunda görev alan askerlerin kişisel temizlikleri için kullandıkları ve kullandıkları fulara o dönemde ter bezi adı verildiği bilinmektedir.

Erkek fular kullanımının çok eski dönemlere kadar yaşam bulduğu bilinse de asıl yoğun kullanımı ve çeşitli modellerde tasarım ve üretiminin son yirmi yıl içerisinde çok daha arttığı bilinmektedir.

Fular Modelleri

Çok çeşitlilikte renk, doku, model ve desende erkek fular tasarımları mevcuttur. Hemen her kıyafete ister klasik ister spor ya da smart casual olsun her giyim tarzına uygun olarak erkekler için mutlaka fular modeli tasarlanmış bulunmaktadır.

Fular Çeşitleri

Çok farklı malzeme çeşitlerinden üretilen fularlar mevsimlik olarak ya da kıyafet modellerine göre tasarlanmakta ve üretilmektedir.

Erkek fular çeşitliliği arasında mevsimlik olarak değerlendirildiğinde kış ayları için üretimi yapılan fular model hammaddesinin yün ya da kaşmirden olduğu, yaz ayları için ise daha hafif ve serin tutan pamuk, şifon içerikli kumaşların kullanıldığı görülmektedir.

Klasik Giyimde Tercih Edilen Fular Modelleri

Klasik giyimde tercih edilen modeller genellikle tek renk ya da en fazla iki rengin kombinasyonundan sağlanan düz ya da geometrik modeller olarak göze çarpmaktadır. Klasik giyimde daha sade model ve renklerin kullanılmasının amacı takım elbiseler ile uyum sağlanabilmesi şık durmasının yanı sıra fazla göze çarpmamasından kaynaklanmaktadır.

Klasik erkek giyiminde fular kullanımı yarattığı dramatik ve karizmatik etki nedeniyle oldukça fazla tercih edilmektedir.

Spor Giyimde Tercih Edilen Fular Modelleri

Spor giyimde kullanılan fular modellerinin oldukça geniş ürün yelpazesi bulunmakta ve tasarımcılara geniş bir yaratıcılık alanı sağlamaktadır. Şal desenleri, geometrik desenler, etnik desenler, günün popüler olan emojileri, yazılı baskılar ve benzeri pek çok desen ile beğeniye ve kullanıma sunulmaktadır.

Fular kullanan ve kombinlemesini becerebilen erkekler son derece yaratıcı ve geniş bakış açısından dünyayı görebilmeyi başarabilen insanlardır.