Erkeğin En Değerli Aksesuarı

Tarz yaratmak, bazen zevk için bazen de mecburi kullanım için vazgeçilmez olan kravatlar ile daha bir başka oluyor. Erkeklerin en belirgin tarzı ve aksesuarıdır aslında. Üzerinde olmadığında kendini eksik hisseder bazı insanlar. Giyilen kıyafetin tamamen uyum içinde olması için rengârenk modeller var. Çok yaygın olarak kullanılan bir aksesuardır. Yolda yürürken bile genellikle gördüğümüz en yaygın aksesuardır.

 

Takım elbise üzerine kullanılmakla alışkanlık haline gelen kravat şimdilerde kot pantolon beyaz, siyah ve düz desenli gömleklerin üzerinde bile görür olduk. Kravat modasının ve modellerinin en sevilen zevkle kullanılan bir modeli de ipek kravat. Çoğu takımların dikkat çekiciliğini göz ardı ettiren bir havaya sahip. Rengini ve parlaklığını ne kadar zaman geçerse geçsin ilk günkü gibi korur. Adeta kullanıldığında gerdanlık edasında dikkat çeker ve ayrı bir karizma havası verir.

 

İpek kravat kumaşı ve yapılan maddesi açısından da çok önemlidir ve kalite bakımından gruplara ayrılır. Ayrıca bakımı ve uzun süre kullanım ömrü arıyor iseniz değer bir yere takılma bakımından sert ve ucu sivri maddeleri uzak tutmanız gerekecektir. Üzerinizden çıktığı andan itibaren ütüsüz asil görünümün devam etmesini istiyor iseniz rulo halinde yuvarlayıp üzeri baskı almayacak şekilde saklamanız gerekecek. Uzun yolculuklar için gittiğiniz yerde kullanmak istiyor iseniz ayakkabı kutunuzda yuvarlak bir şekilde saklayabilirsiniz. Eğer dolabınızda bir yere rulo haline getirmek yerine askıda kalmasını tercih ediyor iseniz kullandığınız askıların yüzeyinin pürüzsüz olmasına çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

Temizliğinde ise dikkat etmeniz gereken bir nokta da kuru temizleme şirketlerine sonuna kadar güvenip kravatlarınızı sorgusuzca bilgi vermeden temizlemeye bırakmanız olur. Kuru temizleme firmaları genellikle kimyasal çözümleyici maddelerle kiri aşındırdığından ister istemez özellikle ipek maddelere zarar verecektir. Kuru temizleme firmalarına bilgi vermeden temizlemeye bırakmak yerine uyarabilirsiniz öncesinde. Ya da evinizde kendi imkânlarınızla sert olmayan alkol ya da çok iyi bir marka leke çıkarıcı denemelisiniz. Ürünün üzerindeki lekeyi çıkarmak için yüzeyin zarar görmemesi açısından yapacağınız işlemleri baskı uygulamadan yapmalısınız.