Elit Bir Görüntü

Kravat kelimesi günümüze Hırvat dilinden uzanan bir kelime olarak gelmiştir. Hırvatlar savaş zamanında savaşa giden askerlere bağlılık göstergesi olarak ilk defa kullanılmıştır. Dönemin Fransız kralı gördüğü bu adetten etkilenerek ülkeye getirmiş ve günlük kıyafetlere uygulamıştır. Fransızlardan günümüze kadar gelen bu giyim tarzı erkeklerin şık olmalarında büyük önem taşımaktadır.

Özellikle düz takım elbise seçimlerinde mutlaka içerisine kombin olarak çizgili kravat kullanılmalıdır. Sade bir takım elbiseyi çizgili Kravatlarınızın da çok değişik bir havaya sokabilirsiniz. Beyaz gömlek üzerine kullanılacak olan siyah çizgili kravat tam anlamıyla şıklık göstergesi olacaktır. Özellikle plazalarda ve elit iş adamları kravat seçimlerinde çizgili kravat tercih ederler. Erkeklere en çok yakışan bu tür kravatlar özellikle orta yaş erkekler için vazgeçilmezdir.

Kravat kullanan kişilerin mutlaka bilmesi gereken en önemli husus kravat bağlama teknikleridir. Bu konuda acemi olsanız bile kısa zamanda ustalaşacaktır. Kravat bağlama tekniğini basitçe anlatmak gerekirse. Bildiğiniz gibi kravatın bir geniş bir dar ucu vardır. Kravatın dar olan üçgen ucunu sabit tutarak geniş ucunu dar ucun üstünden geçirerek iki uç çapraz konuma getirilir.

Sonra geniş uç dar ucun üzerinde dolanır ve bir tam tur atılır. Ardından dar uç geniş ucun altından geçirilir. Dar uçun geniş kısmının arasından geçen bölümü yukarı noktada sabitlenerek düğüm olarak hazırlanan ancak henüz sıkılmayan gevşek halde olan bağın arasından geçirilir. Sonra boyun kalınlığına göre ayarlanabilir.

Çizgili Kravatlarınızı ne kadar uzun tutarsanız o kadar gösteriş içerisinde olacaktır. Ceketinizin içinde ihtişamlı bir biçimde duran çizgili kravatınızın dikkat çekeceğine emin olabilirsiniz. Sadelikten hoşlanan beylerde bu Kravatları çekinmeden kullanabilirsiniz. Yakanıza kullanacağınız ayni desende ki bir mendille güzel bir kombin sağlanabilir. Kravatlarınızın bakımı da oldukça önemlidir.

Günlük kullanılan kravatlara temizlik ve bakımda dikkat etmeliyiz. Kravatlar itinayla hassas bir biçimde yıkanmalıdır. Mümkünse kuru temizleme seçeneğini kullanmanız önerilir. Ütülerken en hassas ayar seçilmelidir ve pamuk bir kumaş üzerinden ütü uygulanması tavsiye edilir. Çok sevdiğiniz bir kravatı ütü yaparken kaybedebilmeniz mümkün o sebeple çok dikkatli olmanız gerekir. Şık günler dileriz.