Bir Şıklık Göstergesi Olarak Kol Düğmeleri

 

Kol düğmeleri XIV, Louis zamanında 16, yüzyılın sonlarında ortaya çıkan bir aksesuardır. O dönemlerde üretildikleri değerli madenler ve kullanılan el emeğinin fazla olması sebebiyle kol düğmeleri zenginlik sembolü olmuştur.

 

Hatta kol düğmesi yapımında gümüş ve altın gibi madenlerin yanı sıra bunlardan çok daha değerli olan pırlanta ve inci de kullanılmıştır. 17. Yüzyılın zenginlik sembolü kol düğmeleri çıt çıtlı, zincirli ve klipsli olarak üretilmiştir. Fransa’da 19. yüzyılda üretilmeye başlanılan manşetli gömleklerin moda olması ile kol düğmesi kullanımı da buna bağlantılı olarak artmıştır. Fransa’da başlayan bu akım 20. Yüzyılda da Amerika’da popülerlik kazanmıştır.

 

           Kol düğmesi sadece manşetli gömleklerde kullanılmaktadır. Manşetli gömleklerde kol düğmelerinin iğnesinin geçebileceği bir delik bulunmakta ve kol düğmesi delikten geçirildikten sonra arkasından klipsle gömleğe sabitlenir.

 

Önceki yıllarda daha çok resmî toplantılarda ve özel günlerde kullanılan manşetli gömlekler ve onları süsleyen kol düğmeleri artık günlük hayatta da sıklıkla kullanılmaktadır. Bir zamanların zenginlik sembolü olan kol düğmeleri günümüzde şıklık göstergesidir.

 

Kol düğmeleri sadece gömlek kollarını birbirine bağlamak amacıyla kullanılmamakta aynı zamanda kullanan erkeğe sofistike, karizmatik ve ağırbaşlı bir hava katmaktadır. Bu nedenle artık gençler tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir.

 

Ülkemizde ise bir zamanlar sadece damatlıklarda ve smokinlerde kullanılmak üzere yapılan ağır ve taşlı kol düğmeleri yerini daha ucuz ve hafif olan çelikten çok çeşitli şekillerde ve renklerde üretilen kol düğmelerine bırakmıştır. Kol düğmesi üretimi artık oldukça rağbet gören bir sektör haline de gelmiştir.

 

           Kol düğmesi kullanan erkeğe karizma katan küçük bir aksesuar gibi görünse de basit bir manşetli gömleğe bile inanılmaz bir şıklık katabilmektedir. Bu nedenle erkekler mağazalarda satılan hazır kol düğmelerini alabildikleri gibi ısmarlayarak özel firmalara da istedikleri şekil , renk ve modelde kol düğmeleri yaptırabilmektedir.

 

Hatta üzerine kendilerinin, eşlerinin ve çocuklarının isminin baş harfini, tuttuğu takımın amblemini, kendileri için özel olan tarih ve sayıları bastırabilmektedir. Ismarlama gömlek üreten firmalarda manşetli gömlekler neredeyse normal gömlek üretimi ile eşdeğer sayıdadır. Kol düğmesi kullanımı her geçen yıl artmaktadır.